Tippek, ötletek az egészséges babaváráshoz
Szombaton részt vettem az I. országos konferencián, amit a várandósgondozás és a természetes szülés témakörében rendeztek meg. Akik követitek a facebook oldalamat, tudjátok, hogy anyaként és bloggerként hívtak meg, hogy megosszam a nem éppen túl jó tapasztalataimat a szülés utáni kórházi élményeimmel kapcsolatban.
Szívesen vállaltam, mert fontosnak tartom, hogy az anyák hangja eljusson az egészségügyben dolgozókhoz, mert az esetem sajnos nem egyedi, és az, ami velem történt, mindennapos a kórházi osztályokon. Azt azonban nem gondoltam, hogy ennyire nehéz lesz ennyi ember előtt beszélni mindarról, amit átéltem! (Itt olvashatod el, miről szólt az előadásom.)
Anyaként – és reménység szerint újra leendő kismamaként – nagyon hasznos volt számomra ez a konferencia! Több előadást is volt szerencsém végig hallgatni, és sok új ismerettel, tudással tértem haza. Olyanokkal, amiket mindenképpen alkalmazni fogok! Egy részüket már most, amíg készülök a következő terhességre, a többségüket pedig a következő várandósságom során.
Íme, pár hasznos gondolat az előadásokból, amiket nekünk, anyukáknak is tudnunk kellene:
Magzatvédő vitamin!
Ti tudtátok, hogy ezt nem csak a várandósság alatt, hanem már előtte 3 hónappal érdemes elkezdeni szedni?! Ezzel már készíteni tudjuk szervezetünket a baba megfoganására, és a várandósságra. Tehát töltsük fel vitamin tartalékainkat, hogy egészséges anyaként egészséges magzatot hordhassunk a szívünk alatt! Jelenleg Magyarországon nagyon alacsony azoknak a nőknek a száma, akik már a várandósság előtt odafigyelnek a szervezetük ilyen jellegű megtámogatására is!
A várandósság alatt szedett magzatvédő vitaminok a folsav tartalmuk miatt segítik a baba egészséges fejlődését, megelőzik a velőcső záródási rendellenességek kialakulását. A velőcső záródási rendellenesség a leggyakoribb fejlődési rendellenességek közé tartozik. A velőcső záródásra a terhesség 4. hetében kerül sor! Emiatt fontos a szervezetünk mielőbbi megerősítése, és esetleges vitamin- és ásványi anyag hiányunk feltöltése!
Figyelni kell a fokozott fehérjebevitelre!
Az egészséges táplálkozás mellett oda kell figyelni a megfelelő fehérjebevitelre is! Ugyanis a magzat fejlődéséhez elengedhetetlen a megfelelő fehérjebevitel! Viszont vigyázzunk a túlzott szénhidrátbevitellel! A várandósság alatti túlsúly fokozza a terhességi komplikációk kockázatát!
Keressünk fel dietetikust!
Erre, bevallom, magamtól sosem gondoltam volna! De mivel a várandósság valóban egy más állapot, ahol a megfelelő táplálkozás engedhetetlen, nem árt, ha ebben is segítségünkre van egy szakember, aki segít összeállítani a helyes táplálkozási rendünket, amit be is tudunk tartani! Ételallergia esetén pedig elengedhetetlen, hogy valakitől segítséget kapjunk, hogy hogyan pótoljuk az ételallergiánk vagy intoleranciánk miatt kieső táplálékokat!
Vegyük fel a kapcsolatot a gyerekorvossal!
Minél előbb vedd fel vele a kapcsolatot! Igen, már a várandósság idején! Ne akkor kezdj el gyermekorvost keresni, amikor már kiengedtek benneteket a kórházból az újszülött babával!
Mozogjunk!
De szigorúan annyit, amennyi jól esik! Ne várandósan kezdjünk el plankolni, és semmi esetre se mozgassunk akkora súlyokat, amik alhasi feszülést okozhatnak. Csak szép kényelmesen! Minden nap egy keveset!
Készítsünk tervet! Mi az, amit mindenképpen szeretnénk, ha megvalósulna:
Az én tervem a következő:
(Ezek Noelnél, sajnos, nem valósultak meg.)
- Az aranyóra megvalósulása
- Az első mellre tevés a szülést követő első fél órában valósuljon meg
- Mindenképpen roomin-in elhelyezés, az első pillanattól kezdve
- Apa jelenléte zavartalanul biztosítva legyen a kórházban töltött napok alatt
- A szoptatásban támogatás, mellre tévésben segítségnyújtás, ha szükséges
- Tudjam, mikor, mi és miért történik a gyerekemmel
- Tekintsenek rám kompetens személyként a gyerekemmel kapcsolatban
Vízben szülés:
Én nem vagyok az a bátor asszony, aki otthon szülne, de a következő gyermekemet szeretném vízben világra hozni! És erre ma már egyre több helyen van lehetőség kórházakban is! A víznek köszönhetően a fájdalomérzet csökken. Az izmokat a víz ellazítja. A gát sérülésének esélye csökken, a gátmetszés elkerülhető! Semmivel sem magasabb a fertőzésveszély! A babák számára kevésbé traumatikus a születés, és a vízben született csecsemők sokkal nyugodtabbak, mint a száraz körülmények között született társaik! Engem meggyőztek!
Ha tetszett oszd meg ismerőseiddel is!
Legyél Te is az Eszti-téka közösség tagja! Lájkold a Facebook oldalam, és lépj be a közösségbe!
Már az Instagarmon is!
Képek:
Pixapay.com
Flickr.com