Házigyurma receptek - így gyurmázzunk gyerekeinkkel biztonságosan
Amióta gyerekeim vannak, egyre több figyelmet fektetek arra, hogy a háztartásunkból kiűzzek minden vegyszert, és olyan anyagot, ami a gyerekekre - így vagy úgy, de - veszélyes lehet. Így a boltban kapható gyurma is erre a sorsra jutott.
Noel lassan 3 éves, de sajnos elkerülhetetlen, hogy a kezére ragadt gyurmadarab a szájában kössön ki! Így elkezdtem összegyűjteni a házilag elkészíthető gyurma recepteket, miután kiszórtam minden mesterséges gyurmát, ami eddig a háznál volt. Végül annyira megtetszettek a házi gyurmák, hogy a karácsonyfánkra is készülnek porcelán gyurma díszek az idén! De ne szaladjunk ennyire előre! Íme a receptek:
SÓ-LISZT GYURMA
Amit nyilván mindenki ismer, az a sima só-liszt gyurma. De nem lenne fair, ha ezt kihagynám a felsorolásból, hiszen ez a legegyszerűbb házi gyurma.
Hozzávalók:
20 dkg liszt
20 dkg apró szemű só
125 ml víz
1,5-2 evőkanál étolaj
Elkészítése:
A lisztet elkeverem a sóval, majd hozzá adom a vizet és az olajat. Ezután kézzel jó alaposan összegyúrom, majd indulhat is a mókázás! Ezeket a lépéseket természetesen a gyerekekkel együtt végezzük. (Úgyis kiabál közben: "Anya, én is akarom!") Tehát a lényege, hogy mindig ugyanannyi só és liszt kell a gyurmához! Az elkészített formák 2-3 nap alatt kiszáradnak, és utána meg lehet őket festeni, bármilyen festékkel.
Ha ételfestéket használnál, akkor azt előre kell hozzá adni! Vedd annyi részre a masszát, ahányféle színűt szeretnél!
Főzhetünk is só-liszt gyurmát:
Hozzávalók:
40 dkg liszt
20 dkg só
2 evőkanál étolaj
4 kávéskanál citromsav
6 dl langyos víz
+ ételfesték
Elkészítése:
Az ételfestéket érzésre öntöm a vízhez majd hozzáteszem a szilárd hozzávalókat, és az egészet elkeverem és lassan összefőzöm. Ha már egy nagy ragacs az egész, na akkor jó! Egy kupacba nyomkodva kiteszem a pultra hűlni. Zacskóban a hűtőben sokáig eláll. Hasznos TIPP: A fazekat gyurmafőzés után rögtön áztasd be! :)
PORCELÁN GYURMA:
A porokat összekeverem, majd a vizet hozzáadva elkeverem. Alacsony lángon “főzöm”, míg sűrű gyurma állagú nem lesz. Ezután fóliába teszem, és abba becsomagolva hagyom kihűlni. Ha kihűlt, kezdődhet a nyújtás, és a szaggatás. Süti kiszúrókat elő! Formázás után kb. 80 fokra előmelegített sütőben lehet szárítani 1 órát, de közben meg kell forgatni őket! Ha túl meleg a sütő, vagy bent felejtjük, akkor megbarnul, és nem hófehér lesz a végeredmény. Hasznos TIPPEK: a főzőedényt azonnal áztasd be! Szárítás előtt szívószállal lyukasztottam ki a kiszaggatott figurákat.
Oszd meg másokkal is!
Legyél Te is az Eszti-téka közösség tagja! Lájkold a Facebook oldalam, és lépj be a közösségbe!
Eszti-téka az Instagarmon!